Geoblog.pl    zuzkakom    Podróże    Kolumbia Colombia Колумбия    Hej bystra woda..!

Hej bystra woda..!

Kolumbia
Kolumbia, Cartagena

Temat wody chodzi mi po głowie od dłuższego czasu, jako iż istnieją znaczne różnice między Polską a Kolumbią w tej kwestii, a borykam się z tymi różnicami bez przerwy.

Cały problem z wodą w Kolumbii polega na tym, że właśnie bystra nie jest.

Cieszę się niezmiernie, że wiedziałam zawczasu, iż tutaj papieru toaletowego się nie spłukuje. Miałam kilka tygodni aby się oswoić z tą myślą, dzięki czemu aż tak bardzo się nie brzydzę (chociaż ubikacje nie śmierdzą – to sama idea jest dla mnie "obrzydliwa"). Jednak dopiero na miejscu dowiedziałam się skąd ten zwyczaj. Do tej pory myślałam, że to kwestia zbyt wąskich rur, a okazuje się, że nie tylko. Główną winę ponosi niskie ciśnienie w rurach. Przy spłukiwaniu w toalecie woda startuje jak "eLka" na światłach, z kolei próbując spłukać szampon z włosów można osiwieć.

Dalej jest równie ciekawie. Prysznice i krany mają zwyczajowo jeden kurek. Jeśli przypadkiem mają dwa, to i tak po odkręceniu któregokolwiek z nich leci zimna woda; chociaż w ciągu dnia zdarza się i letnia. Słuchawki od prysznica są montowane na stałe, jak w szatniach szkolnych. U nas akurat zdarzyła się mała awaria, więc słuchawki nie ma w ogóle – woda leci z dziury w ścianie.

Woda z kranu jest pitna i ponoć miejscowi ją piją. Zdecydowanie jednak prym wśród napoi wiedzie Crush Manzana (jabłkowy) koncernu coca-cola i jemu podobne (kto był w Tunezji i pił Boga ten ma dobry obraz tego o czym mówię). Po wypiciu kilku litrów wody tutaj poszłam za tłumem – woda ma okropny jakby metaliczny smak, i nawet sok z limonki nie jest w stanie go zabić. Ach, i nie mogę nie wspomnieć o słynnej wodzie w workach – do kupienia u ulicznych straganiarzy, słomka gratis.

Wywód ten kończąc wyciągnę wniosek (dość oczywisty biorąc pod uwagę położenie Cartageny): najlepsza woda jest w morzu!

MY BM
MY BM - 2011-02-05 15:28
UCIESZYŁYŚMY SIĘ Z NOWYCH WIADOMOŚCI ALE SZKODA , ŻE NIE UWIECZNIŁAŚ NA ZDJĘCIACH . ZDJĘCIA WSZYSTKIE RÓWNIEŻ B. CIEKAWE

gwiazda
gwiazda - 2011-02-07 09:00
heheh, no w sumie dziwię się, że dopiero teraz o tym piszesz - jak widać jednak, ludzie są szczęśliwi nawet bez dużego ciśnienia (wody).

żeby nie osiwieć przy spłukiwaniu włosów proponuję użyć szamponu koloryzującego :D

dawaj zdjęcia ubikejszonów

Wienia
Wienia - 2011-02-27 23:28
WC rzeczywiście robi wrażenie pod każdym względem :)

zuzkakom
Zuzanna Komuda