Geoblog.pl    zuzkakom    Podróże    Kolumbia Colombia Колумбия    Hej bystra woda..!
Zwiń mapę
2011
04
lut

Hej bystra woda..!

 
Kolumbia
Kolumbia, Cartagena
POPRZEDNIPOWRÓT DO LISTYNASTĘPNY
Przejechano 10417 km
 
Temat wody chodzi mi po głowie od dłuższego czasu, jako iż istnieją znaczne różnice między Polską a Kolumbią w tej kwestii, a borykam się z tymi różnicami bez przerwy.

Cały problem z wodą w Kolumbii polega na tym, że właśnie bystra nie jest.

Cieszę się niezmiernie, że wiedziałam zawczasu, iż tutaj papieru toaletowego się nie spłukuje. Miałam kilka tygodni aby się oswoić z tą myślą, dzięki czemu aż tak bardzo się nie brzydzę (chociaż ubikacje nie śmierdzą – to sama idea jest dla mnie "obrzydliwa"). Jednak dopiero na miejscu dowiedziałam się skąd ten zwyczaj. Do tej pory myślałam, że to kwestia zbyt wąskich rur, a okazuje się, że nie tylko. Główną winę ponosi niskie ciśnienie w rurach. Przy spłukiwaniu w toalecie woda startuje jak "eLka" na światłach, z kolei próbując spłukać szampon z włosów można osiwieć.

Dalej jest równie ciekawie. Prysznice i krany mają zwyczajowo jeden kurek. Jeśli przypadkiem mają dwa, to i tak po odkręceniu któregokolwiek z nich leci zimna woda; chociaż w ciągu dnia zdarza się i letnia. Słuchawki od prysznica są montowane na stałe, jak w szatniach szkolnych. U nas akurat zdarzyła się mała awaria, więc słuchawki nie ma w ogóle – woda leci z dziury w ścianie.

Woda z kranu jest pitna i ponoć miejscowi ją piją. Zdecydowanie jednak prym wśród napoi wiedzie Crush Manzana (jabłkowy) koncernu coca-cola i jemu podobne (kto był w Tunezji i pił Boga ten ma dobry obraz tego o czym mówię). Po wypiciu kilku litrów wody tutaj poszłam za tłumem – woda ma okropny jakby metaliczny smak, i nawet sok z limonki nie jest w stanie go zabić. Ach, i nie mogę nie wspomnieć o słynnej wodzie w workach – do kupienia u ulicznych straganiarzy, słomka gratis.

Wywód ten kończąc wyciągnę wniosek (dość oczywisty biorąc pod uwagę położenie Cartageny): najlepsza woda jest w morzu!
 
POPRZEDNI
POWRÓT DO LISTY
NASTĘPNY
 
Zdjęcia (3)
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
Komentarze (3)
DODAJ KOMENTARZ
MY BM
MY BM - 2011-02-05 15:28
UCIESZYŁYŚMY SIĘ Z NOWYCH WIADOMOŚCI ALE SZKODA , ŻE NIE UWIECZNIŁAŚ NA ZDJĘCIACH . ZDJĘCIA WSZYSTKIE RÓWNIEŻ B. CIEKAWE
 
gwiazda
gwiazda - 2011-02-07 09:00
heheh, no w sumie dziwię się, że dopiero teraz o tym piszesz - jak widać jednak, ludzie są szczęśliwi nawet bez dużego ciśnienia (wody).

żeby nie osiwieć przy spłukiwaniu włosów proponuję użyć szamponu koloryzującego :D

dawaj zdjęcia ubikejszonów
 
Wienia
Wienia - 2011-02-27 23:28
WC rzeczywiście robi wrażenie pod każdym względem :)
 
 
zuzkakom
Zuzanna Komuda
zwiedziła 6.5% świata (13 państw)
Zasoby: 147 wpisów147 718 komentarzy718 1921 zdjęć1921 10 plików multimedialnych10
 
Moje podróże
09.01.2011 - 20.01.2012