Geoblog.pl    zuzkakom    Podróże    Wietnam Vietnam Вьетнам ... i dalej!    O systemie edukacji w Polsce słów kilka

O systemie edukacji w Polsce słów kilka

Polska, Poznań

…a właściwie jedno – beznadzieja. Beznadzieja idealnie oddaje stan rzeczy, gdyż jest pojęciem pojemnym. W tym przypadku mam na myśli zarówno ogólną sytuację w szkolnictwie, czyli fatalny poziom (zachowania uczniów, nauczania, ogólnie wszystkiego), jak i wizję na przyszłość, czyli brak nadziei na zmiany.

Doświadczenia z nauczania w szkole państwowej mogłabym zebrać w kilku tomach, ale pewnie większość zakwalifikowałaby je jako gatunek fantasy. Postanowiłam więc, że do szkoły państwowej, mimo niewątpliwej zalety jaką jest umowa o pracę, więcej nie pójdę.

Po tym fatalnym epizodzie w życiu nastąpiła Cartagena. Raj na ziemi, a do tego najlepsza praca jaką miałam. Polska mogłaby się dużo nauczyć od Kolumbijczyków w tej kwestii: etat 40 godzin, 16 uczenia, reszta na zajęcia dodatkowe, przygotowanie zajęć, egzaminy itp. O 15 praca się kończyła i więcej mnie nie zajmowała, nie zabierałam jej do domu, nie śniła mi się.

No i powrót do rzeczywistości. Zgodnie z moim postanowieniem, w Polsce założyłam własną działalność gospodarczą i poszukałam szkół do współpracy. Tak jest – liczba mnoga, szkół. Pracowałam w 3 miejscach, do tego prywatne lekcje, od 8 do 21, czasem dłużej, z całym mnóstwem okienek. Doszłam do momentu, gdy fizycznie niemożliwym stało się przyjęcie większej ilości uczniów, a to oznaczało, że moje żenujące zarobki się już więcej nie podniosą. Nastał czas na konkretne zmiany. (a’propos zarobków, patrząc na wypłatę zawsze wyświetlała mi się w głowie scena z filmu „Dzień Świra”, gdy główny bohater odbiera swoja wypłatę …”i jakby mi w twarz dali”, ech).

Ponownie zwróciłam się do AIESECa, wyszukałam idealną ofertę i lecę do Ho Chi Minh City na rok. Oczywiście w dalszej części bloga o pracy nie będzie, tylko o mniejszych i większych podróżach :D

P.S. Dlaczego Wietnam? Gdybym miała się kierować sercem, bez wahania wybrałabym Amerykę Południową. Rozum (głównie w postaci rodziców i przyjaciół;) podpowiedział, żeby jednak postawić na rodzaj praktyki. I tak padło na Wietnam.

mama Stasia
mama Stasia - 2012-05-16 18:30
Kto będzie dzieci uczył jak nauczyciele wyjadą w świat ?

mirka66 - 2012-05-16 18:46
No i kolejny wyjazd do fajnego miejsca.Zycze powodzenia i milego pobytu w Wietnamie.:)

c.Mira
c.Mira - 2012-05-17 00:18
Nie było okazji - więc życzę wspaniałych przygód, moc wrażeń i dla nas dużo ciekawej lektury.Mocno całuję

zuzkakom - 2012-05-19 13:04
oj, w moim przypadku to nawet gorzej, nie tylko wyjazd, ale także zmiana zawodu! Szczerze podziwiam tych, którzy maja tyle wewnętrznej siły i motywacji aby wytrwać w tej profesji.

przebisniegi
przebisniegi - 2012-10-20 00:55
Powodzenia! :D

BoRa
BoRa - 2013-04-14 21:12
Zazdroszczę odwagi w podejmowaniu decyzji! Tak ciężko zrezygnować z tego co się już ma i wskoczyć w coś nieznanego.
Tobie świetnie się to udało.
powodzenia!
BoRa

zuzkakom - 2013-04-19 03:13
Dziękuję BoRa - faktycznie nie było łatwo podjąć taką decyzję, ale się udało i absolutnie nie żałuję :)

EDMUND
EDMUND - 2013-04-30 19:06
RACJE MASZ NA PEWNO!!!!
PODZIWIAM ZA ODWAGE:-)

tealover
tealover - 2013-05-24 01:13
uououo! widzę, że mam sporo do nadrobienia :D
dodaję tę relację do zakładek i będę czytać systematycznie :)

Kuba
Kuba - 2013-12-24 14:30
Krytyka polskiego systemu edukacji wydaje mi się grubo przesadzona.

zuzkakom - 2013-12-25 06:51
Tak jak napisalam - historie z nauczania w szkole sa z gatunku fantasy. Przykladow moglabym dac wiele, ot np. pani dyrektor na powaznie pytajaca dlaczego na lekcji angielskiego mowie po angielsku, lub ta historia (moj uczen, pierwsza lawka): http://www.fakt.pl/Wyrok-na-oprawcow-z-Opalenicy,artykuly,141098,1.html
Zapewne sa szkoly w Poslce ktore trzymaja poziom, ale jakos ani ja, ani zaden/zadna z moich znajomych do takiej nie trafilismy po studiach.

tomek
tomek - 2016-02-06 16:39
hej , czy posiadasz swojego bloga? jeśli można prosić o link...

Zuzanna Komuda

09.01.2011 - 20.01.2012