Geoblog.pl    zuzkakom    Podróże    Wietnam Vietnam Вьетнам ... i dalej!    Kambodża w 12 godzin - tranzyt

Kambodża w 12 godzin - tranzyt

Wietnam
Wietnam, Ho Chi Minh City

Okazuje się, że podczas 12 godzin w autobusie można trochę poznać kraj.

Podczas 30 minutowego przystanku poszliśmy się przejść na lokalny targ. Widziałam ich już sporo w Wietnamie, ale ten kambodżański nadał nowe znaczenie słowom "brud" i "smrodek" ;) Przed autokarem warowały już oberwane i ubrudzone dzieci, wesoło zajadając mango. Gdy tylko otworzyły się drzwi do autokaru, dzieciaki przybrały zbolałe miny i zaczęły wyciągać ręce. Dziwi mnie to o tyle, że w Wietnamie jest bardzo mało żebraków; nawet dzieci i ci obdarci przeważnie coś sprzedają lub oferują jakieś usługi, typu pastowanie butów lub losy na loterię.

W Kambodży trwały przygotowania do nowego roku, staliśmy się więc świadkami bardzo ciekawego rytuału. Do wiosek przywożono mnichów ciężarówkami. Przed domami czekały już całe rodziny z przygotowanymi wiadrami wody z kwiatami i miseczką lub witkami z jakiegoś zielska. Mnisi szczodrze skrapiali rodzinę wodę, lub wręcz lali wodą z miski, a w zamian dostawali wodę butelkowaną, przekąski i pieniądze. Ponoć w Kambodży mają też coś w rodzaju śmingusa dyngusa po nowym roku.

Przeprawa promem dostarczyła nam nowych doznań. W momencie gdy mały lokalny bus zatrzymywał się przed przystanią sprzedawczynie obskakiwały go jak mrówki drąc się wniebogłosy. Nasz autokar nie miał otwieranych okien, więc dali nam spokój.

Swierszcz
Swierszcz - 2013-04-15 08:22
"Ponoć w Kambodży mają też coś w rodzaju śmingusa dyngusa po nowym roku"
No to zwyczaj hinduistyczny, zresztą "nowy rok" w kwietniu, takoż. Ciesz się, że leją tylko wodą, bo w Indiach i Nepalu - farbami!

Swierszcz
Swierszcz - 2013-04-16 08:31
Czy na drugim zdjęciu są świerszcze "Podsmażane z chili" ?!!!

"mniam.." - jak możesz???! To przecież ŚWIERSZCZOBÓJSTWO !!!
Tonę we łzach ...

zuzkakom
zuzkakom - 2013-04-16 11:32
A bo oczywiście nie rozpoznałam że to świerszcze ;) chyba sobie kupię album z owadami coby się podszkolić ^^

Marek.
Marek. - 2013-04-16 15:25
Mnich to ma klawe życie, prosta robota i zarobek gotowy.

mirka66 - 2013-04-21 16:06
Przekaski bardzo egzotyczne ale ja bym ich nie sprobowala.

tealover
tealover - 2013-06-28 16:10
przypomniał m isię ten filmik o ruchu ulicznym.. ostatnio mój kolega go wrzucił, dodając, jak bardzo nie znosi motocykli :P w Wietnami by nie wytrzymał!

zuzkakom
Zuzanna Komuda