Geoblog.pl    zuzkakom    Podróże    Wietnam Vietnam Вьетнам ... i dalej!    Muzyka

Muzyka

Wietnam
Wietnam, Ho Chi Minh City

Lądując w Wietnamie szybko przekonacie się, że nie uciekniecie od muzyki. Wietnamczycy słuchają dużo i głośno, a jak nie słuchają to śpiewają, a najczęściej jedno i drugie. W lokalnym kawiarniach i pubach muzyka często jest tak głośna, że nie da się rozmawiać. W ramach przyciągnięcia uwagi dużo sklepów ustawia gigantyczne głośniki puszczając muzykę o silnym i jednostajnym bicie, nie przejmując się że osoby mieszkające w sąsiedztwie pewnie dostają szału. A czego najchętniej słuchają Wietnamczycy?

Zachodnie Boys/girls bandy
Spice Girls czy Backstreet Boys nigdy nie wyszły z mody w Wietnamie, podobnie jak inne dawno zapomniane już w Europie czy Ameryce boys/girls bandy (ktoś kojarzy brytyjski boys band Blue? W czasach ich „świetności” w Polsce nie byli tak często puszczani jak lata później w Wietnamie ;) Ze względu na kompletny brak respektowania praw autorskich w Wietnamie rzadko który zagraniczny zespół włącza ten kraj w swoja trasę. Pewnie dlatego wizyta Backstreet Boys sprzed kilku lat jest wspominana z rozrzewnieniem do dzisiaj.

K-Pop i J-Pop
Czyli koreański i japoński pop. Ogólnie popu w żadnej wersji za bardzo nie słucham, ale ta przesłodzona wersja mnie fascynuje. Bynajmniej nie muzycznie, nie nie, nie rozróżniam tych piosenek w ogóle. Fascynuje mnie to że boys/girls band może liczyć 9 i więcej członków reprezentujących identyczny styl, a gesty które piosenkarze i piosenkarki wykonują nie mają dla mnie kompletnie sensu. Do tego dochodzi charakterystyczny, nieco dziwny, nieco śmieszny, w przypadku j-pop często obciachowy taniec. No i oczywiście jakaś chwytliwa fraza po angielsku w refrenie, nawet jeśli gramatycznie i/lub semantycznie nie ma ona sensu. Jeśli wydaje się Wam, że nie znacie k-pop – przypomnijcie sobie Psy i Gangnam style, które do dzisiaj pozostaje klipem z największą liczbą wyświetleń na youtube. Ostatnimi czasy w Wietnamie bardzo popularne są z girls bandów Girls Generation, a z boys bandów Exo. Z artystów solo G-Dragon jest charakterystyczny ze względu na swój specyficzny styl. Oczywiście jest ich dużo więcej, ale jako próbka wystarczy.

Lokalny Pop
Rzewny, smutny, i z tego co mi mówią koleżanki w 90% o nieszczęśliwej miłości. I tak jak w przypadku k-pop i j-pop przesadzałam mówiąc że nie rozróżniam piosenek, tak tutaj naprawdę ich NIE ROZRÓŻNIAM. Z całą pewnością „o, to ta piosenka” mogę powiedzieć o dwóch. Bay – bo tą zazwyczaj śpiewamy na karaoke, oraz Em Cua Ngay Hom Qua, bo to jedyna piosenka którą poznaję i lubię. Załączam Em Cua (Ona już mnie nie kocha) Link do klipu, ale uprzedzam szczerze, że klip mocno psuje odbiór piosenki ;)

Lokalny Hip Hop
Zyskuje coraz większa popularność. Kimmesse tutaj na czasie, a ktoś wpadł nawet na pomysł propagowania wiadomości wśród młodzieży poprzez hip hop. Oceńcie sami.

Na wspomnienie zasługuje też wietnamska muzyka folkowa Don Ca Tai Tu, która w grudniu ubiegłego roku została wpisana na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Jeśli wykupicie jedną z licznych opcji wycieczek do delty Mekongu, macie dużą szansę usłyszeć ten właśnie rodzaj muzyki.

Oczywiście wszystkie rodzaje muzyki mają swoich reprezentantów w Wietnamie, ale szanse żeby ich usłyszeć na ulicy są małe (np. wietnamskie zespoły rockowe znam tylko z kanałów muzycznych).

A ja bujając się w rytmach salsy i reggeatonu życzę przyjemnych odsłuchów!

Marek
Marek - 2014-08-24 19:31
Cóż, jaki kraj takie disco polo.

tealover
tealover - 2014-08-25 05:33
Jakby mi w kawiarni puszczano głosno muzę, to chyba bym zatłukła!!

Swierszcz
Swierszcz - 2014-09-16 23:17
>"Don Ca Tai Tu">
Cóż, te dźwięki są obce dla ucha wychowanego w indoeuropejskich kulturach ;-/
Zdecydowanie wolę aryjskie brzmienia, jak np. to https://www.youtube.com/watch?v=dAQZq6qPk7s (obsceniczny klip psuje odbiór) lub ulubiona piosnka moich córeczek z ich dzieciństwa: https://www.youtube.com/watch?v=Oez_e28lGRM.
A, że o miłości ... O tym jest 90% piosenek na świecie, a w moim ukochanym vallenato - 100%, no może poza tą https://www.youtube.com/watch?v=QQWrN4ETI2A (Celedon zdobył nią Latin Grammy 2008 https://www.youtube.com/watch?v=HjXZ3cDtaIw)

3m się!

zuzkakom
zuzkakom - 2014-09-21 07:24
Dzięki za linki!

Nie mam nic przeciwko piosenkom o miłości, ale te wietnamskie są w większości o nieszczęśliwej, nieodwzajemnionej, gwałtownie zakończonej, po prostu smętne!

zuzkakom
Zuzanna Komuda