Geoblog.pl    zuzkakom    Podróże    Kolumbia Colombia Колумбия    przygotowania

przygotowania

Polska, Poznań

Kilka praktycznych uwag na temat wyjazdu do Kolumbii (jeśli ktoś się nie wybiera, może spokojnie pominąć ten wpis).

1. AIESEC
Organizacja studencka organizująca praktyki zagraniczne dla studentów. Bezpieczny i sprawdzony sposób na pracę za granicą, do tego na miejscu czekają ludzie, którzy się praktykantem zajmą. Darowizna na rzecz AIESEC, dzięki której uzyskuje się dostęp do bazy danych ofert - 200 lub 400 zł (zależy od rodzaju praktyki).

2.WIZA
Zgodnie z informacjami zawartymi na stronie Ambasady w Bogocie (http://www.bogota.polemb.net/index.php?document=22&PHPSESSID=4ad221bb9c2a529c768650eeb4e6ef46), Polacy wjeżdżający do Kolumbii w celach turystycznych nie muszą posiadać wizy. Turyści mogą przebywać na terenie kraju 3 miesiące i przedłużyc swój pobyt o kolejne 3.
Co innego, gdy się jedzie do pracy. Na szczęście AIESEC pośredniczy w wyrabianiu wizy (darmowa wiza kurtuazyjna).
Moja rada dla osób wyjeżdżających - upewnijcie się, że macie wizę ZANIM kupicie bilet. Przeżyłam niezły stres, gdy aiesecowcy napisali mi, że list polecający jeszcze nie został wysłany i nie zdąży przed moim wyjazdem. Rozmawiałam przez dłuższy czas z obsługą konsulatu w Warszawie co teraz powinnam zrobić, żeby bilet mi nie przepadł, gdy miły Pan się ocknął, zapytał o nazwisko i stwierdził, że wszystkie papiery już u niego leżą. Ulga nie do opisania. Może dzięki temu nic ze spraw organizacyjnych mnie tu nie rusza, ale o tym później.

3. BILET
Nie ukrywam, jest drogi. Ale bywają promocje na bilety turystyczne, trzeba tylko sprawdzać co jakiś czas.
Jeśli nie posiada się karty kredytowej, można zakupić bilet w biurze podróży. Ja skorzystałam z kiribati club w Poznaniu, gdyż i tak rozważałam podróż do Peru z tym biurem.
Co do plotki, iż należy posiadać bilet powrotny przy wjeździe do Kolumbii:
- relacja dziewczyny, która się spotkała z takim problemem: http://mabipoland.geoblog.pl/podroz/8866/kolumbia (ogólnie - polecam!);
- dzwoniłam do konsulatu w Warszawie, niezbyt sympatyczny głos stwierdził, iż nie trzeba;
- napisałam do ambasady w Bogocie, odpisano mi, że nie trzeba, ale oczywiście jest to dodatkowy atut;
- napisałam do aiesecowców z Cartageny, stwierdzili, że może lepiej mieć;
- mnie nikt o bilet powrotny nie pytał, ale na wszelki wypadek zakupiłam.

4.PRZEWODNIK
I tu niespodzianka - w języku Polskim nie ma przewodnika tylko o Kolumbii. Są przewodniki łączone, typu "Ameryka południowa" Pascala. Zdecydowałam się więc na Lonely Planet: Colombia, ok. 80 zł na allegro.

5.SZCZEPIENIA
Tutaj znowu głosy są podzielone. Niesympatyczny głos z konsulatu stwierdził, ze nie ma szczepień wymaganych ani zalecanych. Po poszukiwaniach w necie i konsultacji z ciocią-lekarzem zaszczepiłam się na żółtą febrę.
Na tej stronie znajdują się informacje dotyczące szczepień i adresy placówek, w których można się zaszczepić: http://www.szczepieniadlapodrozujacych.pl/wskazowki.php
Należy się jednak uzbroić w cierpliwość, gdyż poznańskie WSSE szczepi tylko 3 godziny dziennie wg kolejności przyjścia (kolejka była kosmiczna, wnosząc po relacji "bywalców" z poczekalni - to norma)
Koszt szczepienia po podniesieniu vat - 177zł.

6. Bus na lotnisko
... należy rezerwować dużo dużo wcześniej. tydzień przed wyjazdem miejsc już nie było. Koszt busa z Poznania do Berlin Tegel - 130 zł.

zuzkakom
Zuzanna Komuda