Geoblog.pl    zuzkakom    Podróże    Kolumbia Colombia Колумбия    przeprowadzka

przeprowadzka

Kolumbia
Kolumbia, Cartagena

Nadszedł pierwszy dzień pracy. Oczywiście pierwszy tylko według kontraktu. Pojechałam z Jairo (aiesecowcem) na uniwersytet do wydziału języków obcych tylko po to, żeby się dowiedzieć, że koordynatora nie ma, będzie mañana. Przezornie Jairo poprosił o jego numer telefonu, coby umówić się na konkretną godzinę. A to dlatego, że główny campus uniwersytetu położony jest daleko od Mangi, dzielnicy do której miałam się przeprowadzić.
Po powrocie szybciutko się spakowałam, pożegnałam z Monicą i Arą, które się dopytywały, dlaczego je opuszczam, czy mi się nie podobało itp. Próbowałam wytłumaczyć, że taka była umowa od początku, że u nich miałam spać tylko przez weekend, ale i tak było im przykro. Podarowałam im polską wódkę na pożegnanie, trochę się rozweseliły.
Giovanni zaprowadził mnie do nowego domu. Przed furtka spędziliśmy chyba z 10 minut wydzwaniając do właścicielki zanim Giovanni wpadł na pomysł, że zamiast ciągnąć, furtkę można popchnąć. Pani domu otworzyła drzwi, weszłam i skamieniałam ze zdziwienia. Po domu bliźniaczek na pewno nie spodziewałam się, że przyjdzie mi mieszkać w takiej willi.
Pani domu rozsiadła się w fotelu, przyszła jej córka i zaczęły się negocjacje. Trochę mnie to stresowało, gdyż właścicielka nie mówiła po angielsku, córka tylko trochę, więc wszystko odbywało się za pośrednictwem Giovanniego, który z kolei średnio mnie rozumiał. Do tego pani domu wydała mi się wielce nieprzyjemną osobą, mierzyła mnie wzrokiem spod półprzymkniętych powiek i zaciskała usta. W końcu pokiwaliśmy wszyscy głowami, uścisnęliśmy sobie dłonie, uśmiechnęliśmy się i przeszliśmy do ostatniej części - oglądanie pokoi. W willi mieści się kilka dużych pokoi, 2, 3 i 4-osobowych. Ze względu na chwilowy brak innych praktykantów z aieseca musiałam się zdecydować na najdroższą opcję - jedynka. Po kolei oglądaliśmy wszystkie pokoje, przestronne i jasne, aż doszliśmy do mojego. Otworzyłam drzwi i znowu skamieniałam, tym razem z przerażenia. Norka ma jedno okno, które w dodatku wychodzi na kuchnię. Giovanni jednak zapewnił mnie, że cena jest przystępna jak na tą dzielnicę, a w końcu mam blisko na uniwerek i do centrum. Pomyślałam, że i tak większość czasu będę spędzać poza domem, albo w ogródku, albo salonie, więc w sumie dam radę.
Giovanni, Maria (córka pani domu), jej koleżanka Cindy oraz ja przeszliśmy do ogródka, żeby trochę pogadać.Tak nam zeszły dwie godziny, mimo iż Cindy nie mówi w ogóle po angielsku. Po namyśle, to może właśnie dlatego. Wysmyknął mi się tez mój pierwszy ironiczny dowcip tutaj:
Giovanni: Susana, będę Ci płacił.
Ja: taak? a za co będziesz mi płacił..?
Giovanni: ... (chwila konsternacji, lekki uśmiech, śmiech Marii, w końcu zaczaił) będę płacił za twoje usługi ;)
Jak się okazało, jest skarbnikiem aiseca, uniwersytet płaci aisecowi, a ten wypłaca mi należność. Nie wiedziałam o tym, stąd ten żart.
Dziewczynom z kolei tak się spodobały moje oczy i kolor skóry, że zaprosiły mnie do swojej koleżanki na wieczór. Nie bardzo miałam ochotę, dlatego bardzo logicznie odparłam: jasne. Tak poznałam Laurę i jej perypetie sercowe (bo jej chłopak jest od niej o 8 lat starszy więc boi się powiedzieć o nim tacie), Marię Aleksandrę i jej perypetie sercowe (bo jest za wysoka), nowego chłopaka Cindy oraz perypetie sercowe Marii (bo to jej przyjaciel). Odniosłam wrażenie, że przebywam wśród nastolatków, a nie studentów. Faktycznie, mają po 18 lat, ale zachowują się na dużo mniej. No i jeszcze pytanie przy kolacji (jak na nastolatków przystało, wybrali MacDonald's): czy w Polsce macie MacDonald's?

Gwiazda
Gwiazda - 2011-01-21 10:11
..no tak..baba z Ciebie wychodzi...na wiele sposobów..:"po 10 minutach wpadł na to, żeby furtkę popchnąć" - a Ty też mogłaś o tym pomyśleć, heheh..no tak... :D spychologia, hehehehehehe no dobra, ale koniec żartów..w sumie..dla nich Polska jest tak odległa mentalnie, jak dla nas Kolumbia, tylko pewnie o ich kraju jest więcej filmów na Discovery :) stąd w sumie rozumiem, że pytali o Mac'a - to może być dla nich oznaka rozwoju cywilizacyjnego, hehehe.. z perspektywy czasu, jak patrzę, to my pewnie też się tak zachowywaliśmy w tym wieku, tylko teraz już "zapomniał wół, jak cielęciem był"

kiedy Skype? weekend?

Gwiazda
Gwiazda - 2011-01-21 10:13
a poza tym...na razie zrobiłaś 10000 km...szit, 1/4 całego globusa...

uwoży na siebie!!!

Mirka
Mirka - 2011-01-21 12:56
pokoik "super jedynka" - ale może nie będzie w nim gorąco ? Zyczę miłych snów i dobrego odpoczynku

Wienia
Wienia - 2011-01-21 20:20
Salon, ogródek - pięknie , ale oglądanie norki aż BOLI ! Może lepiej w większej grupie.

Mariusz
Mariusz - 2011-01-21 21:34
Bardzo ciekawie opowiadasz.Oglądając zdjęcia pomyślałem sobie : jakie to masz szczęście że jesteś szczuplutka , bo w przeciwnym razie byłby problemy z wejściem do norki.Dziękuje za życzenia imieninowe.

zuzkakom - 2011-01-21 22:04
Gwiazdo - jako prawdziwa kobieta pilnowałam bagaży, podczas gdy gentleman otwierał furtkę! ale wiem o co ci chodzi;)
Co do norki - jak mi dzisiaj dziewczyny powiedziały ile płacą czynszu, norka wydała się całkiem przytulna...

zuzkakom - 2011-01-22 02:23
tfu, ale się rozmarzyłam; okno norki oczywiście nie wychodzi na ulicę, tylko na kuchnię! już poprawiłam ;)

mirka66 - 2011-01-25 09:05
Norka okropna.Ale najwazniejsze aby sie miec gdzie wyspac.Pozdrawiam i powodzenia.

Zuzanna Komuda

09.01.2011 - 20.01.2012